PEPİNO YETİŞTİRİCİLİĞİ

Pepinonun Yetiştirildiği Yerler?

Pepino yetiştirilmesi fide (fidan) ile dikimi yapılır. Meyvelerin belli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar ihtiyacı kadar sulama yapılır. Olgunlaşma döneminde su verme azaltılır. Güneş ve temiz havayı sever.

Kapalı ortamlarda (Oda, Limonluk gibi) bitki büyür ancak meyve vermez. Güneşe bakan açık balkonlarda 7-10 numaralı saksılarda yetişip meyve verebilir.

Örneğin: Meyve seyretmesinin yapılmadığı koşullarda meyve ağırlığı 40-50 grama kadar düşerken salkımda tek meyve bırakılan uygulamalarda 1300 grama kadar çıkabilmektedir. Ancak pazara sunulan meyve büyüklüğü 400-700 gr. olmalıdır.

Kaliteli meyve ve ekonomik bir üretim için 1 salkımda 2 veya 3 meyve olmalıdır. Meyve seyretmesi meyveler ceviz büyüklüğüne ulaşınca yapılır. Bir fidede 3 ana gövde bırakır, diğer yan dallar ve meyveler fazla büyümeden periyodik olarak budanır. Böylece daha fazla ışıklama ile meyve tutumu sayısında artışlar sağlanır.

Açık Arazide Pepino Yetiştiriciliği

Pepino yetiştiriciliğini açık arazide, serada ve isterseniz saksıda yetiştirebilirsiniz.

Açık arazi de pepino yetiştirmek için mevsim özelliklerine bağlı olarak soğuk fazla olmayan dönemlerde dikim yapılmalıdır. Türkiye de dikim zamanı her bölgede değişiklik göstermektedir. Yetiştiricilik yapılacak bölgenin dikim zamanına uymak gerekir. Domates ve biber gibi meyvelerin yetiştiği bütün ortamlarda yetişebilme kabiliyetine sahiptir. Ör: Domates dikim zamanında dikim yapılabilir.

Dikim örneği: Sıra arası 1 m. sıra üstü 30-50 cm. olarak dikim yapılabilir. Ağaç desteği yapılacak ise bir fideden 2-3 dal bırakılabilir. Telli direk sistemi kurulacak ise aşılı domates dikimi şeklinde dikim yapılabilir.

Öncelikle arazi koşullarının dikime hazırlanması gerekmektedir. Dikim yapmadan önce araziye gübre atmanız tavsiye edilir.
Gübreleme olarak ise özellikle dikim döneminden önce hayvansal gübrenin araziye yada dikim yapılacak setlere verilmesi gerekmektedir. Gübreleme verimi artırır. Gübreleme yapmadan önce toprak analizi yaptırınız. Gübreleme konusunda teknik servisimiz bulunmaktadır.

Pepino yetiştirilmesin de damla sulama tavsiye edilmektedir.  Yaz döneminde bitkinin ihtiyacı kadar sulama yapılır. Sık aralıklar ile kısa sulama tavsiye edilir.

Yetişme döneminde ideal sıcaklık 15 ile 25 santigrat derece arasıdır. Çiçeklerin döllenmesi doğal olarak yapılmaktadır (Bahsedilen sıcaklık şartlarında)

Hasat döneminde ise meyveler el ile sıkıştırılmamalıdır. Meyve olgunluk dönemi sıcaklık şartları ne kadar fazla olur ise meyvenin lezzeti ve aroması o daha güzel olmaktadır.

 

Serada Pepino Yetiştiriciliği;

Serada pepino yetiştirmek açık arazide olduğu gibi dikim şartlarını takip etmek gerekir. Domates dikim dönemlerinde dikim yapılamalıdır.

Serada pepino yetiştiriciliğine ise açık araziden farklı olarak kış döneminde çiçek döllenmesinde organik amaçlı olarak bambus arısı koyulması tavsiye edilmektedir.

Dikim örneği: Sıra araları 1,80 m. Sıra üstü 90 cm olan setlerde sıra araları 30 cm olarak tek sıra dikilirse dönüme yaklaşık 2000 adet fide dikilebilir. Seraya dikim adeti domates kadardır. Aşılı domates dikim aralığında dikimi yapılabilir.

Gübreleme olarak ise özellikle dikim döneminden önce hayvansal gübrenin araziye yada dikim yapılacak setlere verilmesi gerekmektedir.

Dikim şartları ayarlanamamış ise fidan tutulduktan sonra azot, fosfor ve potasyum dengesinin bitkinin ihtiyacına göre ayarlanmalıdır. Yani serada patlıcan yetiştiriciliğine uygun davranmak ve program izlemek tavsiye edilmektedir.

Dikimden sonra hasat dikim dönemine ve hava şartlarına bağlı olmakla birlikte, ortalama olarak eylül ayında dikilen fidan'ın meyvesi ocak ayında, ekim ayında dikilen ise şubat sonunda hasat dönemi gelmektedir. Dikimden 4- 4,5 ay sonra meyve hasat edilir.

 

ÖNERİLER

Serada tercih edilen dikim tarihi Ağustos, Eylül ve Ekim Aylarıdır.
Açık Arazi dikimi için bölgenin dikim zamanına uymak gerekir.

 

DİKKAT...!

Pepino meyvelerinize el ile sıkmayınız.
Aşağıdaki meyve el sıkılması sonucu olgunlaşmadan çürümeye başlamıştır...!

 

SIKÇA SORULANLAR

 1. Pepino bahçeye ne zaman dikilir?
  Gece ısının +2 derecenin altına düşmediği zamanda dikimi yapılır. (Aynı ısı sera içinde geçerlidir.) Yetiştiricilik yapılacak bölgenin dikim zamanına uymak gerekir.

 2. Dikilen pepino fideleri ne zaman meyve verir?
  Dikimden 4-5 ay sonra meyve hasat edilir.

 3. Pepinonun boyu ne kadardır, terbiyesi nasıl yapılır?
  Sera domatesi kadar boyu olup, terbiyesi de onun gibidir.

 4. Pepino dikimi ayı sadece mayıs mıdır, başka aylarda da dikilir mi?
  Her zaman dikile bilir, bitkiyi soğuklardan korumak gerekir.

 5. Pepinonun gövde ve yapraklarında bit oluştu, ne yapmalıyım?
  Pratik olarak, az miktarda 1-2 kere sinek spreyi sıkmak yeterli olur. (Evde yetiştiricilik yapanlar için)

 6. Yapraklarda küllenme oldu. Ne yapmalıyım?
  Külleme olan yaprakları temizlemek gerekir.

 7. Dikim aralığı ne kadar olmalı, dönüme kaç fide dikilmeli?
  Açık arazide dikimi: Sıra arası 80 cm, 90 cm veya 100 cm. Sıra üstü 50 cm. olarak dikim yapılabilir.
  Serada dikimi: Sıra araları 1,80 m. olan setlerde, Sıra üstü 30 cm ara ile dikilirse dönüme yaklaşık 3000 adet fide dikilebilir. Seraya dikim adeti domates kadardır.

 8. Pepino meyvesini yurtdışına ihraç eden firmalar var mı?
  Şu ana kadar yeterli meyve olmadığı için yurt dışına ihraç edilemiyor. Yeterli meyve sağlanır ise ihraç edilecek.

 9. Pazara sürülecek pepino meyve büyüklüğü ne olmalıdır?
  İdeali 250-700 gr. olanıdır.

 10. Bir pepino fidesinden ne kadar meyve alınabilir?
  Bahçe ortamında bir dönümde (1 dr) 2-5 kg, serada ise 2-7 kg meyve almak mümkün. Bitkinim bakımına göre bu miktar değişir.

 11. Pepinodan yılda kaç kez meyve alınır?
  Serada gerekli şartlar sağlanır ise 4 mevsim meyve alınır. Dikimi her yıl yenilemek gerekir. Arazinin yıllık bakımının yapılması gerekir.

 12. Pepinonun karşılaşılan hastalıkları nelerdir?
  Beyaz sinek, kırmızı örümcek ve çeşitli hastalıklar.

 13. Pepino nasıl yetiştirilir?
  Pepinoyu domates, patlıcan gibi yetiştiriciliğini yapabilirsiniz.

 14. Pepino nasıl üretilir?
  Pepinoyu domates, patlıcan gibi üretimi yapabilirsiniz.

 15. Pepino nerde yetiştirilir?
  Pepinoyu domates, patlıcan gibi bitkilerin yetiştiği ortamlarda; yetiştiriciliğini yapabilirsiniz.

 16. Pepino nerelerde yetiştirilir?
  Pepinoyu domates, patlıcan gibi bitkilerin yetiştiği ortamlarda; yetiştiriciliğini yapabilirsiniz.

 17. Pepino nasıl çoğaltılır?
  Pepino ticari anlamda fide ile üretilir.

 18. Pepino bakımı?
  Pepinonun bakımı dediğimizde yetiştiriciliği, budaması, bitki beslenmesi (Gübreleme)  konularını kapsar. Bu konular ile ilgili bizimle irtibata geçiniz.

 19. Pepino budama, budaması?
  Pepinonu budaması bitkinin ihtiyacına göre yapılır.

 20. Pepino Hastalıkları?
  Pepinonun bilinen kesin bir hastalığı bulunmamaktadır. Hastalıklar ile ilgili bizimle irtibata geçiniz.

 21. Pepino Köklendirme?
  Pepinonun Köklendirilmesi çeşitli solüsyonlar ile yapılmaktadır. Gerekli bilgi için irtibata geçiniz.

 22. Pepino Nerede Satılır?
  Pepinonun Türkiye'de talep gören bir pazarı bulunmaktadır.